Keresztút a Mária Magdolna templomban
2012. március 9. (péntek) 19:04A keresztút (lat. via crucis, via dolorosa) eredetileg az a kb. 0,5 km-es útvonal, melyen Jézus a kereszttel a Praetoriumtól (Gabbata) kiment a Golgotára. Ma olyan ájtatosság, aminek segítségével a keresztény hívek Jézus szenvedésein elmélkedhetnek. Ennek gyakorlásához zárt térben (általában templomban) vagy szabadban (általában hegyen) elhelyeznek 14 állomást (stációt). Mi is ezt az utat jártuk lélekben végig, az Ady Iskola 8. osztályos diákjainak segítségével.
Jézus keresztútjának néhány állomását nagyon korán kővel vagy kápolnával jelölték meg. A hagyomány szerint Jézus Anyja és egy-egy tanítvány a föltámadás után naponta végigjárta az ún. szent körutat:
Utolsó vacsora terme
Annás és Kaifás háza
Golgota
Szentsír
Praetorium
Getszemányi kert
Olajfák hegye
Kidron-völgy
Sion hegye
A keresztútnak az idők folyamán kiformálódott 14 állomása:
Jézust halálra ítélik
Jézus vállára veszi a keresztet
Jézus először esik el a kereszt súlya alatt
Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
Cirenei Simon segíti vinni Jézusnak a keresztet
egy asszony (Veronika) megtörli kendőjével Jézus arcát
Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt
Jézus beszél a síró asszonyokhoz
Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt
Jézust megfosztják ruhájától
Jézust keresztre szegezik
Jézus meghal a kereszten
Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik (Pietà)
Jézust eltemetik
Az egyes stációkat Jézus szenvedésének ábrázolásai (stációképek) jelzik, majd a zárókép a föltámadásra utal. A templomokban a 14 stációképet a falon körbe, egy-egy kisebb kereszt alatt helyezik el, általában a stációt jelző római számmal együtt. A szabadban (hegyen) emelt keresztút 14 stációs kápolnából vagy oszlopból áll, és Kálváriához vezet. Különösen a nagyböjt idején gyakorolják. Folytatásának tekinthető az általában Húsvét és Pünkösd közötti időszakban gyakorolt ájtatosság, az ún. örömút.